POŚLIZGNIĘCIA, POTKNIĘCIA, UPADKI

POŚLIZGNIĘCIA, POTKNIĘCIA, UPADKI

23 września 2021 Wypadki 0

Okres zimowy sprzyja poślizgnięciom, potknięciom, upadkom czego następstwem na ogół jest to utrata równowagi i upadek. Często doprowadzając do skręcenie kostki i urazów wielonarządowych. Skręcenie kostki jest bardzo powszechnym urazem wśród sportowców, jednak bardzo często zdarza się w środowisku pracy. Szczególnie łatwo skręcić kostkę można podczas przemieszczania się po nierównym terenie lub śliskiej nawierzchni. Skręcenie to nic innego jak przekroczenie zakresu ruchu danego stawu. Niemniej jednak dość powszechnym urazem jest uszkodzenie więzadeł, ponieważ stawy utrzymywane są na miejscu poprzez więzadła, które stabilizują staw. Więzadła są względnie nieelastyczne co oznacza, że jak za bardzo je się rozciągnie to pękają. Natomiast urazy wielonarządowe zdarzają się w skrajnych przypadkach. Uraz wielonarządowy obejmuje jednocześnie kilka układów lub narządów. Powoduje uszkodzenia przynajmniej dwóch okoli ciała w znacznym stopniu, stanowiąc możliwość zaburzenia stabilności krążeniowo- oddechowej poszkodowanego.
Dość często dochodzi do zwichnięcia stawu skokowego. Zwichnięcie jest uszkodzeniem, polegającym na zerwaniu łączności powierzchni stawowych kości połączonych torebką stawowych. Warto zaznaczyć, że zwichnięcie nie jest tym samym co skręcenie. Ten drugi uraz jest łagodniejszy od pierwszego, w przebiegu którego uszkodzeniu ulegają tylko struktury miękkie (kaletki, więzadła, łąkotki, torebka stawowa). Podczas skręcenia na przykład kostki elementy kostne samoistnie wracają na swoje miejsce, przy zwichnięciu nie. W każdych urazach potrzebna interwencja lekarza.

Co to jest poślizgnięcie?
Poślizgnięcie jest to utrata przyczepności stopy ze śliskim podłożem w następstwie czego dochodzi do utraty kontaktu z podłożem.
Do najczęstszych przyczyn poślizgnięć możemy zaliczyć:
– oblodzenia na przejściach
-rozlane płyny na powierzchniach
-zapylenie powierzchni

Co to jest potknięcie?
Potknięcie jest to odruch nieostrożności polegający na zaczepieniu się stopą poruszającego się człowieka na przeszkodę w wyniku czego stopa pozostaje nieruchoma, a ciało porusza się dalej napędzane siła bezwładności.

Do najczęstszych przyczyn potknięć możemy zaliczyć:
-zaczepienie stopą o progi, wykładziny
-zalegające przedmioty na drogach
-uszkodzenia nawierzchni (ubytki, wystające elementy nawierzchni)

Co to jest upadek?
Upadek według definicji WHO jest zdarzeniem w wyniku, którego człowiek niechcący znalazł się na ziemi, podłodze lub innym niższym poziomie. Według tej definicji nie wlicza się samouszkodzeń, upadków ze zwierząt, z płonących budynków, pojazdów transportowych, maszyn oraz upadków do wody.
Jak zapobiegać poślizgnięciom, potknięciom, upadkom?
Powierzchnia po której chodzimy odgrywa najważniejszą rolę w zapobieganiu upadkom, poślizgnięciom, potknięciom. Jeżeli podłoże np. podłoga jest nie śliska, równa bez ubytków, wystających elementów i nie będzie zastawiona, będzie sucha, niepyląca to prawdopodobieństwo upadku, poślizgnięcia będzie znikome.

Bardzo ważne jest poruszanie się po terenie do tego przeznaczonym to znaczy po ciągach komunikacyjnych, ponieważ ciągi komunikacyjne przeznaczone są do przemieszczania się i z istoty powinny być bezpieczne.
Co natomiast jeżeli będziemy musieli przemieszczać się po mokrej lub oblodzonej powierzchni chodnika lub będąc na basenie przejść po mokrej powierzchni niecki basenu?
Jedynym rozwiązaniem zapobiegającym zdarzeniom wypadkowym będzie ograniczenie pośpiechu i dobranie odpowiedniego obuwia z podeszwą antypoślizgową.

Komu najbardziej niebezpieczne są poślizgnięcia, potknięcia upadki?
Proces starzenia się człowieka powoduje ryzyko urazów, w tym w następstwie poślizgnięć, potknięć, upadków. Przeprowadzone liczne badania dowodzą, że raz w roku upada spośród osób powyżej 65 roku życia aż 50-67% pensjonariuszy domów opieki społecznej, 33% mieszkających samodzielnie, 20% chorych hospitalizowanych.

Następstwa upadków.
Następstwa upadków kończą się w ponad 50% przypadków prowadzącymi do hospitalizacji ograniczeń sprawności fizycznej uniemożliwiającej dotychczasowy tryb życia. W skrajnych przypadkach kończą się zgonem.

Wnioski.
Podejmijmy ważne decyzje i drobne kroki, które wpłyną na zmniejszoną liczbę poślizgnięć, potknięć, upadków. Szczególnie osób starszych. Skutkiem urazów związanych z poślizgnięciami, potknięciami i upadkami są nie tylko wielkie koszty ale i cierpienie ofiar wypadków, których życiowy standard się pogarsza lub kończą się zgonem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *