Bhp w porze zimowej
Zmieniająca się pora roku sprawia, że zmieniają się zagrożenia wypadkowe. Przygotowanie pracowników wykonujących pracę w otwartej przestrzeni niesie za sobą większe zmiany organizowania prac co jest związane z większymi kosztami. Dlatego przed sezonem zimowym należy odpowiednio pracowników i stanowiska pracy.
Jaki to jest okres zimowy:
Okres zimowy został określony w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996r. w sprawie profilaktycznych posiłków posiłków i napoi z którego wynika, że okres zimowy to trwa od 1 listopada do dnia 31 marca.
UWAGA:
Można tymi wytycznymi się posiłkować przy sporządzaniu dokumentacji wewnątrzzakładowej lecz zima może zawitać wcześniej lub przeciągnąć się w czasie.
Żaden akt prawny nie reguluje minimalnej temperatury na zewnątrz.
Zagrożenia porą zimową w otwartej przestrzeni:
-poślizgnięcia, upadki,
-wychłodzenia organizmu
-odmrożenia
WAŻNE:
Nie można dopuścić do pacy pracownika bez środków ochronnych chroniących przed zagrożeniami- czyli zgodnie z art. 2378 § 1 pracodawca ma obowiązek nieodpłatnie dostarczyć pracownikom środki ochrony indywidualne zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych czynników dla zdrowia występujących w pracy środowisku pracy.
Jak chronić pracowników przed zimnem:
W okresie zimowym pracowników wykonujących prace w przestrzeni otwartej należy wyposażyć w odzież chroniącą przed zimnem (zgodnie z zakładową tabelą przydziału środków ochron indywidualnych). Celem używania odzieży jest zapobieganie wychłodzeniu się organizmu pracownika. Do takiej odzieży należy odzież ciepłochronna. Ponadto taka odzież powinna chronić pracownika przed wilgocią i wiatrem. Właściwości ochronne muszą być potwierdzone certyfikatem.
Pomieszczenia do ogrzania się:
Pracownicy wykonujący pracę w otwartej przestrzeni muszą mieć dostęp do pomieszczeń, w których mogli by się ogrzać, zmienić odzież, schronić się przed opadami atmosferycznym oraz powinno dawać możliwość przygotowania własnego posiłku. Temperatura w takim pomieszczeniu nie powinna być niższa niż 16 st.C, gdzie na każdego pracownika powinno przypadać co najmniej 0,1m2 powierzchni, natomiast powierzchnia całkowita nie może być mniejsza niż 8m2.
UWAGA
Rodzaj środowiska pracy może uniemożliwiać zrealizowania obowiązku zapewnienia pomieszczenia do schronienia się wówczas można zastosować odpowiednie urządzenia grzewcze np. „koksowniki” stosując odpowiednie rozwiązania zapobiegające pożarom.