INSTRUKCJA P.POŻ.

INSTRUKCJA P.POŻ.

6 lipca 2017 Bez kategorii Ppoż 4

INSTRUKCJA BEZPIECZEŃSTWA POŻAROWEGO

Komu potrzebna?

Analizując gąszcz przepisów okazuje się że jest potrzebna. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. Nr 109, poz. 719) w §  6 został nałożony obowiązek na właściciela, zarządcę lub użytkownika obiektów przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych oraz inwestorskich obowiązek opracowania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.                                                                                     Obowiązek opracowania takiej instrukcji wymusza do przeprowadzenia krótkiej analizy stanu ochrony przeciwpożarowej co skutkuje poprawą jej stanu w stopniu zapewniającym praktyczną realizację zadań wytyczonych w założeniach.

Wymienione Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji precyzuje  zakres tematyczny do opracowania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego:

 • warunki ochrony przeciwpożarowej, wynikające z przeznaczenia obiektu, sposobu użytkowania, prowadzenia procesu technologicznego i jego warunków technicznych, w tym zagrożenia wybuchem
 • sposób poddawania przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym stosowanych w obiekcie urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic,
 • sposoby postępowania na wypadek pożaru i innego zagrożenia,
 • sposoby wykonywania prac niebezpiecznych pod względem pożarowym, jeżeli takie są przewidywane,
 • sposoby praktycznego sprawdzania organizacji i warunków ewakuacji ludzi,
 • sposoby zaznajamiania użytkowników obiektu z treścią przedmiotowej instrukcji oraz z przepisami pożarowymi.

4 komentarze

 1. Edward Jasiński pisze:

  Witam
  Mam pytanie wynajmuje lokal, w którym pracuje jeden pracownik . Czy muszę mieć taką instrukcje. Jest to sklep spożywczy.

 2. turko pisze:

  Dzień Dobry
  Pragnę zwrócić uwagę, że instrukcja bezpieczeństwa pożarowego nie jest wymagana dla obiektów lub ich części stanowiących odrębne strefy pożarowe przeznaczonych do wykonywania funkcji użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego, produkcyjnych, magazynowych i inwestorskich, jeżeli nie występuje w nich strefa zagrożenia wybuchem oraz:
  -kubatura brutto budynku lub jego części stanowiącą oddzielną strefę pożarową nie przekracza 1000 metrów sześciennych,
  -kubatura brutto budynku inwestorskiego nie przekracza 1500 metrów sześciennych,
  -powierzchnia strefy pożarowej obiektu niż budynek nie przekracza 1000 metrów sześciennych.
  (paragraf 6 ust. 1 pkt. 1-7 i 8 lit. a rozp.)
  Sławomir Turko

 3. Wiktoria pisze:

  Hej
  Jak mam literaturę to czy sama mogłabym napisać taką instrukcję?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *