Obliczanie wydatku energetycznego

Obliczanie wydatku energetycznego

11 kwietnia 2023 BHP 2
waga

Ciężkość pracy.
Parametrem ciężkości pracy jest wydatek energetyczny. Ilość zużytych kalorii charakteryzuje ciężkość pracy fizycznej. Ustaleniem ciężkości pracy jest wydatek energetyczny. Bez niego nie ocenimy stopnia ciężkości pracy.
To pozycja ciała, aktywność ruchów, tempo pracy, masa trzymanych przedmiotów wpływa na wydatek energetyczny.

 

Zagrożenie ciężką pracą fizyczną.
Bagatelizowanie ciężkiej pracy fizycznej to dużo prawdopodobieństwo wystąpienia chorób. Obciążenie stawów w szczególności kręgosłupa sprzyja powoduje ich zużycie doprowadzając do pojawienia się dolegliwości bólowych. W następstwie pojawiają się nieodwracające choroby układu ruchu.
Długotrwałe wykonywanie ciężkiej pracy fizycznej sprzyja dynamicznemu obniżeniu wydolności fizycznej.
Obniżona wydolność fizyczna to czynnik powodujący pogorszenia stanu zdrowia.
Negatywnie wpływający na układ krążenia. Powodujący rozwój nadciśnienia tętniczego i chorób niedokrwiennych serca.

 

Kontrola lekarska
Negatywny wpływ ciężkiej pracy na organizm to duże zużycie kalorii dlatego dla prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne są dodatkowe badania przeprowadzane podczas badań profilaktycznych takich jak EKG, próba wysiłkowa.
Wynik wydatku energetycznego powinien być uwzględniony w skierowaniu na badania lekarskie w przypadkach gdy ich wartości wynoszą:
• powyżej 1500kcal/8 godzin lub 3kcal/min – dla mężczyzn,
• powyżej 1000kcal/8 lub 2kcal/min – dla kobiet

 

Obowiązek ustalenia wydatku energetycznego.
Na podstawie § 6 ustęp 3-4 rozporządzenia MP i PS z dania 14 marca 2000r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych ustalono, że wydatek energetyczny do wykonania pracy fizycznej związanej z podnoszeniem i przenoszeniem przedmiotów w czasie zmiany roboczej nie może przekraczać dla mężczyzn 8.400 kj dla kobiet 5.000kj a przy pracy dorywczej 30kj/min i 20 kj/min.

Inne wartości związane z wysiłkiem fizycznym dla kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią, oraz pracowników młodocianych zostały zapisane w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 2017roku w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia:
• dla kobiet w ciąży- 2.900 kj na zmianę roboczą, przy pracy dorywczej (wykonywanej do 4 razy na 1 godzinę, jeżeli łączny czas wykonywania takiej pracy nie przekracza do 4 godzin na dobę)- 7,5 kj/minutę,
• dla kobiet karmiących piersią- 4.200kj na zmianę roboczą, a przy pracy dorywczej 12,5kj/minutę,
• dla młodocianych dziewcząt- w odniesieniu do 6 godzinnego czasu pracy- 2.300 kj a w odniesieniu do wysiłków krótkotrwałych- 10,5kj/minutę
• dla młodocianych chłopców- w odniesieniu do 6 godzinnego dobowego czasu pracy- 3030kj w odniesieniu do wysiłków krótkotrwałych- 12,6 kj/minutę

 

Czy jest potrzeba wykonywania ciężkiej pracy fizycznej?
Wdrożenie maszyn spowodowało wzrost wydajności produkcji. Zwiększenie produkcji wymusza tempo ręcznego transportu i innych operacji wykonywanych przez pracowników. Związanych z obsługą linii.

 

 

2 komentarze

  1. Zbigniew pisze:

    Jaką metodą najlepiej zrobić taką ocenę i jakie są koszty?

  2. Endi pisze:

    Nie ma znaczenia jaką metodą to zrobimy, obliczyć wydatek można samemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *