BHP W BRANŻY MIĘSNEJ

BHP W BRANŻY MIĘSNEJ

31 października 2021 BHP 0

Branża mięsna stoi przed wielorakimi wezwaniami. Przede wszystkim zmienia się krajobraz handlu w Polsce, wzrost cen za energię elektryczną, ponadto w firmy uderza ryzyko związane z wirusem ASF. Wyjątkowo w przemyśle komplikuje rozprzestrzeniający się ASF (afrykański pomór świń). W związku z powyższym polscy producenci mają ograniczone możliwości eksportu. Jak podkreślają eksperci powoduje to utrudnienia w bieżącej produkcji wołowiny, ponieważ są większe koszty produkcji wieprzowiny.
Zapotrzebowanie rynku wpłynęło na rozwój przemysłu mięsnego, dynamicznie rozwijające się duże nowoczesne firmy posiadają wysokie standardy technologiczne. Natomiast małe przedsiębiorstwa chcąc utrzymać się na rynku muszą dorównać wysokim narzuconym standardom. Dlatego obowiązkowo wszystkie zakłady zostały dostosowane do unijnych przepisów sanitarnych.
Natomiast obowiązkiem pracodawcy jest ochrona życia i zdrowia. Działania pracodawcy powinny dążyć do eliminacji lub zminimalizowania ryzyka związanego z procesem pracy. Aby w przyszłości uniknąć błędów skutkujących na ogół wypadkami warto przeanalizować wypadki przy pracy oraz podjąć następujące działania: -dokonywać bieżących kontroli stanowisk pracy,
-wdrażać rozwiązania ograniczające lub całkowicie eliminujące zagrożenia,
-prowadzić stały nadzór nad wykonywanymi pracami celem eliminacji niebezpiecznych zachowań.
Wymienione działania są jedynie przykładowymi działaniami mogącymi zapobiegać zdarzeniom potencjalnie wypadkowym.
Potężny problem pojawia się z narażeniem pracowników na czynniki biologiczne występującymi na stanowiskach w kontakcie z mięsem surowym mięsem.
Pracodawca chroniąc pracowników przed tymi zagrożeniami musi wdrożyć środki zapobiegające. Do takich środków możemy zaliczyć organizacyjne środki ochronne, ogólne środki higieny. W tym środki higieny ogólnej, środki higieny organizacyjnej, środki higieny indywidualnej, szczepienia ochronne.
Miniony rok był dla branży mięsnej rokiem trudnym za sprawą paraliżu wywołanego przez Covid- 19 co spowodowało powszechne zamknięciem gospodarki.
Największym wezwaniem w przyszłości z pewnością będzie ujarzmienie wirusów odzwierzęcych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *